بازاریابی محتوایی چیست ؟ معرفی انواع بازاریابی محتوایی

یکی از واژه‌هایی که در دنیای دیجیتال مارکتینگ به میزان زیادی به گوش می‌خورد، بازاریابی محتوایی یا Content Marketing است. عبارتی که شاید از نظر برخی افراد بسیار ساده و غیر مهم باشد، اما وجود آن برای پیشرفت یک کسب و کار اینترنتی، باعث دستیابی به موفقیت‌های بیشتر خواهد شد. اگر شما هم به فکر ایجاد یک سایت هستید یا می‌خواهید کسب و کار خود را به تازگی ایجاد کنید، این مطلب را در مورد بازاریابی محتوایی از دست ندهید.

بازاریابی محتوا چیست؟

برای پیشرفت یک کسب و کار، استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها به صورت مستقل و برخی در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و هر کدام تکمیل کننده یک تکه از پازل موفقیت و جذب مخاطبان بیشتر خواهند بود. بازاریابی محتوایی نیز یکی از این موارد است که امروز ضرورت وجود آن بیشتر از قبل حس می‌شود. تولید محتوای مناسب و ارزشمند به صورت یک دومینو عمل کرده و در نهایت باعث جلب کاربران بیشتر و تبدیل آنها به مشتریان وفادار خواهد شد.

اهمیت بازاریابی محتوایی برای یک کسب و کار

اما سوال اینجاست که چرا بازاریابی محتوایی تا این اندازه برای یک کسب و کار ارزشمند است؟ ما سعی کردیم در اینجا دلایلی را عنوان کنیم که شما هم بتوانید ضرورت وجود این استراتژی را بیشتر درک کنید:

۱.      جلب اعتماد مشتریان

اطلاعاتی که شما در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهید، باعث جلب اعتماد آنها می‌شود، البته به شرطی که مفید و کاربردی باشد. در واقع این روشی است که به مخاطب کمک می‌کند تا با بهترین شکل ممکن از خدمات یا محصولاتی که شما ارائه می‌دهید استفاده کند.

۲.      افزایش آگاهی مشتریان از برند شما

برندینگ یکی از روش‌های جذب مشتریان بیشتر است. برای شناساندن برند خود به مخاطبانتان باید مبالغ زیادی را در نظر بگیرید. اما زمانیکه مشتری شما را بشناسند، دیگر کار برایتان راحت خواهد بود. بازاریابی محتوایی در این زمینه به شما کمک می‌کند. با تولید محتوای مناسب می‌توانید مخاطبانتان را جذب کنید و با اینکار خود را در ذهن آنها ثبت کنید.

بازاریابی محتوایی چیست؟

۳.      سئوی سایت و کسب رتبه‌های بالا

موضوع دیگری که برای یک کسب و کار اینترنتی اهمیت دارد، قرار گرفتن در لینک‌های اول، پس از جستجوی یک عبارت کلیدی توسط کاربران آنلاین است. زمانی که شما استراتژی بازاریابی درستی را داشته باشید و مقالات باکیفیتی را متناسب با آنچه که گوگل تعیین کرده، بنویسید، ربات‌ها و خزنده‌های این موتور جستجو شما را می‌شناسند و امتیاز بالاتری را برایتان در نظر می‌گیرند. بنابراین جایگاه شما رفته رفته بالاتر خواهد رفت.

۴.      جذب مشتریان واقعی

اگر یک سایت خدماتی و فروشگاهی دارید و به دنبال فروش بالا هستید، باید محتواهایی را تولید کنید که از نظر کیفیت در سطح بالایی قرار گرفته باشند و بتوانند گروه خاصی از مشتریان واقعی را به خود جلب کنند. بنابراین در بازاریابی محتوایی باید روی گروه خاصی از مشتریان فوکوس کنید.

۵.      تبدیل کردن مخاطبان به مشتریان همیشگی

یک مخاطب در سه مرحله می‌تواند به مشتری دائمی شما تبدیل شود. در اولین مرحله او سوال خود را در گوگل جستجو می‌کند و در نهایت به محتوای سایت شما می‌رسد. بنابراین در صورت اعتماد به شما مقالاتتان را مطالعه می‌کند. در مرحله دوم ارزیابی محتواهای شما اتفاق می‌افتد. پس از آن نیز تصمیمی می‌گیرد که محصول یا خدمات شما برایش مناسب است یا خیر… محتوای ارزشمند مخاطب را به مشتری دائم تبدیل خواهد کرد.

۶.      جذب بیشتر کاربران

با بازاریابی محتوایی و ارائه محتوای ارزشمند، کاربرانتان آن را به افراد دیگر معرفی می‌کنند. بنابراین نوعی تبلیغات توسط مشتری برای شما خواهد بود که بدون هیچ سرمایه اولیه‌ای انجام می‌شود. با این فرایند تعداد مخاطبان شما روز به روز بیشتر می‌شود.

بازاریابی محتوایی

انواع بازاریابی محتوایی

اکنون که با اهمیت بازاریابی محتوایی در یک کسب و کار آشنا شدید، بهتر است انواع آن را هم بشناسید:

  • محتوای متنی در بلاگ: یکی از بهترین روش‌هاست که باعث ورود ترافیک بالایی به سایت خواهد شد. کیفیت محتوا در این روش حرف اول را می‌زند.
  • پادکست: نوعی از محتواست که به صورت صوتی و توسط یک یا چند گوینده تولید می‌شود. این سبک از تولید محتوا بسیار محبوب است.
  • محتوای تعاملی: در این مدل از بازاریابی محتوایی هدف اصلی، تعامل با مخاطبان است و دریافت اطلاعات از اوست. با ارائه مسابقات و پرسشنامه‌های مختلف می‌توانید این روش را امتحان کنید.
  • شبکه‌های اجتماعی: یکی از بهترین اماکن برای بازاریابی محتوای شبکه‌های اجتماعی است که تعامل مستقیمی را با کاربران شما ایجاد خواهد کرد.
  • ایمیل و خبرنامه: برخی از کسب و کارها یک لیست از ایمیل کاربران را دارند و با ارسال خبرنامه به آنها می‌توانند باعث تثبیت برندشان در ذهن مخاطب شوند.
  • ایبوک: این روش بازاریابی نیز به صورت متنی است با این تفاوت که از محتوای بلاگ کامل‌تر و مفصل‌تر است.
  • اینفوگرافیک: ترکیبی از تصویر و متن‌های کوتاه هستند که تاثیر فوق‌العاده‌ای را روی مخاطب خواهند داشت. البته تولید این تصاویر نیازمند تخصص بالایی است.
  • محتوای ویدئویی: این مدل از بازاریابی هم در سایت و هم در شبکه‌های اجتماعی قابل انجام است. می‌توانید فیلم‌های آموزشی یا معرفی محصول را در این روش بازاریابی تولید کنید.

انوع بازاریابی محتوایی بسیار بیشتر از مواردی است که در اینجا به آنها اشاره شد. برای بهترین انتخاب باید به نوع کسب و کار خود توجه کنید. همچنین توجه به سلیقه کاربران نیز در این انتخاب اهمیت زیادی خواهد داشت.

انتخاب درست مسیر در بازاریابی محتوایی

تا اینجا با اهمیت بازاریابی محتوایی و نقشی که در موفقیت یک کسب و کار دارد، آشنا شدیم، اما به نظر شما چگونه می‌توان در این مسیر موفق بود؟ همانطور که از نام این تکنیک مشخص است، محتوا در آن بیشترین اهمیت را دارد. فرض کنید که دو کسب و کار مشابه بازاریابی محتوایی، را با یک استراتژی محتوایی مشخص در بازه زمانی مشابه آغاز و بر این اساس شروع به ارائه محتواهایی درون سایت یا شبکه‌های مجازی خود می‌کنند. به نظر شما کدام یک بیشتر موفق خواهد بود؟

بازاریابی محتوایی وین کانتنت

مطمئنا کیفیت بالای محتوا یکی از مهم‌ترین عواملی است که در انتخاب یک کسب و کار و عدم انتخاب دیگری توسط کاربران موثر است. بنابراین راز اصلی موفقیت در بازاریابی محتوایی ارائه یک محتوای ارزشمند است. چه این محتوا از نوع نوشتاری باشد، چه پادکست و چه تصویر…

کسب و کار شما هم به بازاریابی محتوایی نیاز دارد!!!

بازاریابی محتوایی تنها مخصوص یک نوع خاصی از کسب و کار نیست. این مسیر می‌تواند، روشی مکمل در کنار دیگر استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ شما باشد. در تمام سایت‌ها بخشی به عنوان بلاگ وجود دارد که محتواهای متنوع با کیفیت بالا و در دسته‌بندی مختلف در آن قرار گرفته است. این سایت‌ها توانسته‌اند با همین مقالات ترافیک بالایی را وارد سایت خود کنند که اغلب‌شان به مشتریان همیشگی آنها تبدیل شده‌اند. این موضوع به خوبی نشان دهنده اهمیت بازاریابی محتوایی برای کسب و کارهاست.

سرومارکتینگ مسیری روشن برای موفقیت شماست…

برای ارائه یک محتوای درست و غنی، نیازمند استفاده از افراد با تجربه خواهید بود. کسانی که بتوانند با استفاده از تجربیات خود یک مسیر مشخص را برای شما ایجاد کرده و در نهایت بالاترین میزان مشتری را به سمتتان جلب کنند. سرومارکتینگ یک تیم قوی با نویسندگان و مدیرانی است که می‌تواند نقشه راه بازاریابی محتوایی را دقیقا مطابق با آنچه که شما نیاز دارید، ترسیم کند. اگر هنوز این استراتژی را در میان کسب و کار خود قرار نداده‌اید، بهتر است همین حالا دست به کار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *