رپورتاژ نگاری چیست؟

امروزه در دنیای به شدت رقابتی فضای دیجیتال، کسب و کارها برای رسیدن به اهداف ترسیم شده خود از ابزارها و روش‌های متنوعی استفاده می‌کنند.

یکی از روش‌های رایجی که برای تبلیغ غیر مستقیم برند مورد نظر و بهبود سئو سایت‌ در فضای اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد، نوشتن رپورتاژ است.

ما در این محتوا از سرومارکتینگ در مورد این که رپورتاژ چیست و نحوه نگارش آن با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد؛ در پایان هم در مورد مزایای این روش و نکات مهم آن توضیحاتی خواهیم داد.

رپورتاژ چیست؟

رپورتاژ یک روش برای تبلیغ غیر مستقیم سایت هدف و کمک به ارتقای جایگاه آن در صفحه نتایج موتورهای جستجو است.

در این روش یک محتوا با موضوعی خاص در یک سایت دیگر منتشر شده و به صورت کاملا نامحسوس و غیر مستقیم، سایت یا برند هدف تبلیغ می‌شود و به صفحات مورد نظر سایت هدف هم لینک داده خواهد شد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که رپورتاژ نگاری با تولید محتوا کمی متفاوت است و برای استفاده از رپورتاژ باید اصول و قواعد این کار را به درستی رعایت کنید.

رپورتاژ نگاری

مراحل رپورتاژ نگاری

همانطور که گفتیم رپورتاژ نگاری، انتشار هدفمند محتوا در یک سایت دیگر است؛ بنابراین برای این کار باید دو مرحله را دنبال کنید. این مراحل شامل نگارش متن رپورتاژ و انتشار آن در یک سایت مناسب است؛ در ادامه این بخش در مورد هر یک از این دو مرحله به طور مجزا صحبت خواهیم کرد.

مرحله اول: نگارش متن رپورتاژ

اولین گام برای رپورتاژ نگاری، نوشتن محتوا برای آن است. برای این منظور ابتدا باید یک موضوع مناسب برای جذب مخاطبین هدف انتخاب کنید.

بعد از انتخاب موضوع باید کلمه کلیدی مناسب و انکر تکست‌هایی که به مقاله سایت هدف لینک می‌دهند را انتخاب کنید که برای این منظور تحقیق کلمه کلیدی بسیار مهم است.

بعد از انتخاب موضوع مناسب و کلمات کلیدی و انکر تسکت‌ها، نوبت به نگارش متن محتوا می‌رسد؛ نوشتن متن رپورتاژ با بیانی روان و جذاب برای جذب بیشتر مخاطبین و رسیدن به هدف تعیین شده بسیار مهم است.

مرحله دوم: انتشار رپورتاژ

بعد از نگارش متن رپورتاژ، نوبت به انتشار آن در یک سایت دیگر می‌رسد؛ در این مرحله باید بر اساس بودجه خود یک سایت را برای انتشار رپورتاژ آگهی خود انتخاب کنید.

انتخاب یک سایت معتبر و با ترافیک مناسب برای رسیدن به نتایج مطلوب بسیار مهم است که برای این منظور یکی از گزینه های بسیار رایج، انتخاب یک سایت خبری معتبر است.

مهم‌ترین مزایای رپورتاژ نویسی

با توجه به این که انتشار رپورتاژ در یک سایت دیگر نیاز به پرداخت هزینه برای تولید محتوا و انتشار در سایت میزبان دارد، سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید، این است که آیا مزایای رپورتاژ نویسی ارزش هزینه برای این منظور را دارد؟
برای پاسخ به سوال بالا باید گفت که رپورتاژ نویسی به دلیل مزایای جذابی که دارد، قطعا ارزش هزینه کردن را هم دارد؛ در ادامه این بخش برخی از مهم‌ترین مزایای رپورتاژ نویسی را بیان خواهیم کرد.

بهبود سئو سایت هدف

یکی از بزرگ‌ترین مزایای رپورتاژ نگاری بهبود سئو سایت هدف است؛ با لینک دادن از یک سایت معتبر به سایت مورد نظر قطعا بک لینک‌های باکیفیتی فراهم می‌شود که همین موضوع تاثیر بسیار مثبتی در سئو و رتبه سایت هدف خواهد داشت.

افزایش اعتبار برند تبلیغ شده

تبلیغ نامحسوس برند مورد نظر در یک سایت معتبر قطعا تاثیر بسیار خوبی برای افزایش اعتبار آن برند خواهد داشت که همین موضوع یکی از مزایای جذاب رپورتاژ نویسی محسوب می‌شود.

هزینه مناسب

هزینه انتشار رپورتاژ در سایت‌های مختلف متفاوت است، با این حال قطعا هزینه این کار نسبت به مزایایی فراوانی که برای کسب وکارها دارد، بسیار مناسب و مقرون به صرفه است و این موضوع یک مزیت مهم در رپورتاژ نگاری محسوب می‌شود.

دیده شدن بیشتر برند تبلیغ شده

یکی از اهداف مهمی برندها و کسب و‌کارهای اینترنتی در فضای اینترنت بیشتر دیدن شدن است که این موضوع با استفاده از روش رپورتاژ نویسی به خوبی محقق می‌شود.

با انتشار رپورتاژ در یک سایت معتبر و پربازدید شما می‌توانید برند مورد نظر خود را به شکل غیر مستقیم تبلیغ کنید و آن را در معرض دید تعداد زیادی از کاربران قرار دهید که همین موضوع یک مزیت بسیار مهم برای رپورتاژ نگاری است.

امکان استفاده برای همه کسب و‌کارهای اینترنتی

رپورتاژ نویسی از جمله روش‌های جذابی است که می‌توان از آن برای تبلیغ برند یا کسب و کارهای متفاوت در حوزه های مختلف استفاده کرد و هیچ محدودیتی برای حوزه فعالیت برند مورد نظر وجود ندارد که این موضوع هم یکی دیگر از مزایای این روش است.

رپورتاژ نگاری

نکات مهم برای رپورتاژ نگاری

انتشار رپورتاژ در سایت‌های معتبر برای رسیدن به اهداف مشخصی انجام می‌گیرد؛ برای این که بتوان به اهداف ترسیم شده با استفاده از این روش دست یافت، باید برخی نکات را مورد توجه قرار دهید که در ادامه این بخش برخی از مهم‌ترین این نکات را بیان خواهیم کرد.

وجود محتوای مناسب در سایت هدف و بهبود سئو داخلی آن

با استفاده از رپورتاژ، امکان تبلیغ برند و جذب ترافیک به سایت هدف فراهم می‌شود ولی اگر در سایت تبلیغ شده محتوای مناسبی وجود نداشته باشد و لینک‌سازی و سئو داخلی سایت به درستی انجام نگرفته باشد، قطعا نتایج مطلوبی از جذب ترافیک به دست نمی‌آید.

پس قبل از انتشار رپورتاژ، حتما اقدام به تولید محتوا مناسب در سایت خود کنید و با ایجاد لینک‌سازی داخلی بین محتواهای سایت، سئو داخلی سایت را بهبود ببخشید.

تعیین هدف رپورتاژ نویسی

به طور کلی رپورتاژ می‌تواند با هدف تبلیغ غیرمستقیم برند در یک سایت دیگر و یا لینک‌سازی خارجی به سایت هدف برای بهبود سئو آن باشد.

بنابراین باید قبل از انتشار رپورتاژ، حتما هدف خود را به طور دقیق تعیین کنید تا بر اساس آن اقدامات خود را انجام دهید. البته در بسیاری از مواقع هدف از انتشار رپورتاژ دستیابی به هر دو هدف تبلیغ برند و لینک‌سازی خارجی است.

انتخاب رسانه مناسب برای انتشار رپورتاژ

یکی از مهم‌ترین موارد برای دستیابی به اهداف ترسیم شده از انتشار رپورتاژ، انتخاب رسانه مناسب برای انتشار آن است.

برای این منظور حتما یک رسانه‌ معتبر با ترافیک مناسب انتخاب کرده و سعی کنید که سایتی را برای انتشار محتوا انتخاب کنید که موضوع آن با برند و سایت شما مرتبط باشد.

رعایت قوانین رسانه انتشار رپورتاژ

انتشار محتوا در یک سایت دیگر قطعا قوانین و شرایط ویژه خود را دارد که برای تولید رپورتاژ باید آن‌ها را رعایت کرد؛ به عنوان مثال تعداد کلمات، تصاویر و لینک‌ها برای انتشار رپورتاژ در هر سایتی قوانین خاص خود را دارد.

رعایت اصول سئو محتوا در متن رپورتاژ

یکی از مواردی که برای رسیدن به نتایج مطلوب با استفاده از رپورتاژ بسیار مهم است رعایت اصول سئو محتوا در متن آن است؛ با این کار شما می‌توانید ترافیک هدفمند بیشتری را به سمت رپورتاژ منتشر شده جذب کنید که این موضوع بسیار مهم است.

سخن آخر

رپورتاژ نویسی یکی از روش‌های بسیار رایج برای تبلیغ نامحسوس برند و لینک‌‌سازی خارجی است که می‌تواند مزایای فراوانی برای کسب و‌کارهای اینترنتی داشته باشد.

ما در این محتوا در مورد این که رپورتاژ نویسی چیست و چه مراحل و مزایایی دارد با شما عزیزان صحبت کردیم؛ در پایان هم برخی از نکات کاربردی برای رسیدن به نتایج مناسب با استفاده از رپورتاژ نگاری را بیان کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. لطفا در پایان نظرات و تجربیات خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *