اپن سورس چیست؟

اپن سورس یا متن باز به اصطلاحی گفته می‌شود که معمولا برای نرم افزارهای متن باز یا در انگلیسی (OSS) Open Source Software کاربرد دارد. این نرم افزارها به گونه طراحی شده‌اند که همه افراد می‌توانند به کدهایی که برای ساخت آن‌ها استفاده شده‌اند، دسترسی داشته باشند.

نرم افزارهای اپن سورس اغلب نسبت به نرم افزارهای دیگر انعطاف پذیری بیشتری دارند که به کاربران اجازه می‌دهند تا بتوانند به دلخواه خود بسیاری از کدهای نرم افزار را تغییر دهند و برای اهداف متفاوتی از آن‌ها استفاده کنند. این نرم افزارها معمولا توسط یه جامعه بهبود پیدا می‌کنند و به همین خاطر معمولا ماندگاری بیش‌تری دارند.

 

معروف ترین نرم افزارهای اپن سورس (Open Source)

نرم افزاهای بسیاری هستند که روزانه استفاد می‌کنیم و از اپن سورس بودن آن‌ها اطلاعی نداریم یا از آن نمیتوانیم بهره کافی را ببریم. همانطور که در مقاله ” وردپرس چیست ” گفتم یکی از معروف‌ترین نرم افزار و CMSهای اپن سورس مربوط به وردپرس است که توانسته تاثیر به سزایی در دنیای طراحی سایت و سئو سایت داشته باشد. در ادامه چند نمونه از این نرم افزارهای پرکاربرد نام برده شده‌اند.

Mozilla Firefox
LibreOffice
PHP
GIMP
VLC Media Player
Linux
Python
wordpress

نرم افزارهای کلوز سورس و اپن سورس

معروف ترین نرم افزارهای کلوز سورس (Closed source)

نرم افزارهای کلوز سورس برخلاف نرم افزارهای اپن سورس هستند که شما نمی‌توانید کدهای آن را ببینید یا به شما اجازه دسترسی و تغییر کدها را نمی‌دهند. برای مثال یکی از بزرگترین نرم افزار‌های کلوز سورس، کدهای مربوط به الگوریتم‌های گوگل هستند که در مقاله ” الگوریتم گوگل چیست ” به آن پرداختیم. این کدها معروف به بزرگ‌ترین جعبه سیاه دنیا هستند که با بررسی هزاران سایت و رتبه‌بندی آن‌ها باعث می‌شوند که یک وب سایت در نتایج جستجو گوگل بتواند با کلمات کلیدی متفاوت در جایگاه های متناسبی قرار بگیرد.

حال در ادامه چند نرم افزار دیگر کلوز سورس را معرفی خواهیم کرد.

Google Earth
Skype
Adobe Flash
Java
Adobe Reader
Virtual Box
WinRAR
Microsoft Windows
Microsoft Office
Adobe Flash Player
Mac OS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *