الگوریتم Top Heavy گوگل چیست؟

زمانی که روی یک لینک در صفحه نتایج جستجو کلیک می‌کنید، انتظار دارید تا پاسخی مرتبط با عبارت جستجوشده خودتان پیدا کنید؛ اما در بسیاری از موارد شاهد نمایش صفحاتی با تبلیغات بسیار زیاد هستیم که پاسخ کاربر در میان آنها پنهان شده است! این همان جایی است که الگوریتم Top Heavy گوگل به کمک مخاطبان می‌آیند. این الگوریتم که نخستین بار در سال ۲۰۱۲ معرفی شد، سایت‌ها و صفحاتی را هدف قرار می‌دهد که محتوای تبلیغاتی بسیار زیاد و سنگینی را ارائه کرده و باعث می‌شد تجربه کاربری را تا حد قابل توجهی تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. در ادامه، نگاهی دقیق به شیوه کار این الگوریتم، سایت‌ها و صفحاتی که تحت تاثیر قرار می‌گیرند و همچنین بهترین رویکردها برای بهینه سازی آنها خواهیم داشت.

الگوریتم Top Heavy گوگل چگونه کار می کند؟

الگوریتم Top Heavy گوگل چگونه کار می کند؟

اگرچه درآمد سایت‌های اینترنتی از طریق تبلیغات است، ولی برخی از آنها به شکلی غیر منطقی اقدام به تبلیغ کرده و باعث می‌شوند تا کاربر، خیلی سریع سایت را ترک کند. همین مسئله نیز باعث شد تا گوگل، الگوریتم Top Heavy خود را در ابتدای سال ۲۰۱۲ معرفی کرده و برای اطمینان از عملکرد صحیح، آنها را در انتهای همان سال، فوریه ۲۰۱۴ و سال ۲۰۲۱ نیز آپدیت کند.

هرچند، همان‌طور که از نام الگوریتم گوگل پیداست، این شرکت با ارائه آپدیت برای موتور جستجوی خود تلاش کرده تا سایت‌هایی را از صفحه نتایج جستجو حذف کند که تبلیغات سنگینی را در بخش بالایی سایت نمایش می‌دهند؛ این یعنی اگر تبلیغات شما به صورت پراکنده در بخش‌های دیگر نمایش داده می‌شود، تا حدی از تاثیرات این الگوریتم در امان خواهید بود.

الگوریتم Top Heavy چه سایت هایی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

گوگل برای شفاف‌تر کردن منظور خود از «بخش بالایی سایت» از عبارت “above-the-fold” استفاده کرده است. fold به معنی تا شدن بوده و به بخشی از صفحه اطلاق می‌شود که پیش از اسکرول کردن، پیش روی کاربر قرار می‌گیرد. با این تفاسیر، سایت‌هایی که در همان بخش ابتدایی صفحه خود دارای تبلیغات متعددی بوده و باعث گم کردن محتوای اصلی می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر خواهند بود. گوگل از این سایت‌ها با عنوان Top Heavy یاد کرده و با توسعه الگوریتم‌های خود در تلاش است تا تجربه کاربری، به بالاترین سطح ممکن برسد.

از زمان ارائه اولیه این آپدیت تا به امروز، سایت‌های زیادی که بنرهای متعدد و تبلیغات زیادی را در بخش بالایی صفحه قرار داده‌اند، تحت تاثیر این به‌روزرسانی قرار گرفته‌اند چرا که گوگل می‌خواهد تمامی سایت‌های ضعیف یا صفحاتی که محتوای مفیدی را ارائه نمی‌کنند، از نتایج جستجو حذف کند.

الگوریتم Top heavy، مدیران سایتها را مجبور می‌کند که محتوایی مفید را ارائه کرده و ساختاری مفید را پیش روی کاربران قرار دهند.

بهینه سازی سایت با الگوریتم Top Heavy گوگل

بهینه سازی سایت با الگوریتم Top Heavy گوگل

اگر الگوریتم Top Heavy گوگل روی سایت شما اثر منفی گذاشته یا به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از پنالتی شدن سایت هستید، موارد زیر می‌توانند به شما کمک کنند.

از قرار دادن تبلیغات متعدد در بخش بالایی پرهیز کنید

گوگل در توضیحات آپدیت خود می‌گوید که قرار دادن برخی تبلیغات در بخش بالای fold یا همان قسمت بالایی سایت، مانعی ندارد چرا که به کسب درآمد صاحبان سایت‌ها کمک می‌کند. به علاوه، این الگوریتم روی سایت‌هایی که «با درجه‌ای معمولی و نرمال» در حال قرار دادن تبلیغات در بخش بالایی هستند نیز تاثیر منفی نخواهد گذاشت. با این حال، صفحاتی که در انجام این کار زیاده‌روی می‌کنند، رتبه خود را در SERP از دست خواهند داد.

متاسفانه، گوگل هیچ صحبتی در مورد تعداد تبلیغات یا چیزی مانند نرخ تبلیغ به محتوا نکرده است تا صاحبان سایت‌ها بهتر بتوانند در این مورد تصمیم‌گیری کنند. با این تفاسیر، خودتان بر اساس ساختار سایت و نوع تبلیغاتی که در بخش بالایی قرار می‌دهید، باید تعیین کنید که چه نوع یا تعداد تبلیغی کافی خواهد بود. در هر صورت، برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، مطمئن شوید که در این مورد زیاده‌روی نمی‌کنید.

محتوای اصلی را متمایز کرده و پیدا کردن آن را ساده تر کنید

بسیاری از سایت‌های اینترنتی با قرار دادن تبلیغات متعدد در بخش‌های مختلف صفحه، سعی می‌کنند تا درآمد خود را تا حد ممکن افزایش دهند؛ همین مسئله هم باعث می‌شود تا در برخی از سایت‌ها، محتوای اصلی زیر دریایی از تبلیغات به نمایش درآید و کاربر برای دیدن محتوای صفحه، مجبور باشد که به پایین صفحه اسکرول کند.

برای جلوگیری از اثرات منفی این آپدیت، باید مطمئن شوید که محتوای اصلی صفحه در بین تبلیغات متعدد، گم نمی‌شود و کاربر خیلی سریع و ساده می‌تواند به آن یا حداقل بخشی از محتوا دسترسی داشته باشد. به بیان دیگر، سعی کنید که محتوای اصلی را زیر تبلیغات خود قرار ندهید؛ بدین ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که کاربر بعد از ورود به سایت، محتوا را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پیدا خواهد کرد.

روی ارائه بهترین تجربه کاربری تمرکز کنید

گوگل مدت‌هاست که بیش از هر چیز دیگری روی تجربه کاربری بهینه تمرکز دارد و طبیعتا قرار دادن تبلیغات در بخش بالایی سایت یا همان fold نیز می‌تواند تاثیری منفی و مستقیم داشته باشد.

جدای از قرار ندادن بیش از حد تبلیغات، عوامل متعدد دیگری هم هست که می‌توانند تجربه کاربری را تا حد قابل توجهی بهبود بخشند؛ این موارد شامل چیزهایی مثل محتوای باکیفیت با کلمات کلیدی متعدد، استفاده از تصاویر بیشتر، بالا بودن سرعت بارگذاری صفحه، ساختار منظم و جذاب برای نمایش سایت در حالت موبایلی و … می‌شود.

تمرکز روی بهبود رابط کاربری سایت، یک توصیه کلی و همیشگی از سوی گوگل بوده و الگوریتم Top Heavy گوگل، فقط بخشی از آن را شامل می‌شود. اگر بازدیدکنندگان از سایت و تولید محتوا شما راضی باشند، گوگل نیز راضی خواهد بود.

سخن پایانی

بیش از ۱۰ سال از معرفی و توسعه الگوریتم Top Heavy گوگل می‌گذرد و بعد از چندین آپدیت مهم، می‌توان آن را یکی از فاکتورهای نسبتا مهم اثرگذار روی رتبه سایت‌ها عنوان کرد. گوگل در تشریح شیوه عملکرد این الگوریتم و تاثیرات آن، اطلاعات بسیار خوبی را نیز ارائه کرده است تا بتوان سایت‌ها را به بهترین شکل ممکن بهینه کرد.

گفتنی‌ست اگر سایت شما تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفته و در رتبه‌های پایین‌تر نمایش داده شود، با حذف تبلیغات و کراول شدن دوباره سایت می‌توانید رتبه خود را به دست آورید. با این حال، اگر در انجام این کار زیاده‌روی نکرده باشید، جای نگرانی نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *