انکر تکست چیست؟ + معرفی انواع انکر تکست

انکرتکست چیست

اگر به دنیای سئو و تولید محتوا علاقه داشته باشید، حتما می‌دانید که یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای افزایش رتبه و اعتبار سایت، استفاده از انکر تکست است. اما Anchor Text چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟ آیا با انواع انکر تکست در سئو آشنایی دارید؟ در ادامه، به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

انکرتکست چیه؟

انکر تکست چیه؟

انکر تکست، در واقع بخشی از متن است که یک لینک به آن پیوست شده و ظاهر متفاوت آن، نشان می‌دهد که کاربر امکان کلیک کردن بر روی آن را دارد. استفاده از انکر تکست های توصیفی برای سئو و تجربه کاربری، بسیار مفید است چرا که علاوه بر کاربران، به گوگل نیاز کمک می‌کند تا متوجه شوند که آن لینک در مورد چه موضوعی است. برای مثال، فرض کنید می‌خواهیم به بخش بلاگ سرو مارکتینگ لینک بدهیم؛ در این حالت بهتر است از انکر تکست «بلاگ سرو مارکتینگ» به جای یک عبارت عمومی مانند «اینجا کلیک کنید» استفاده شود.

انکر تکست ها در مرورگرهای مدرن، معمولا به رنگ آبی یا قرمز هستند و ممکن است برخی مرورگرها نیز آنها را به رنگ مشکی با یک خط در پایین نشان دهند.

چرا انکر تکست مهم است؟

فاکتورهای زیادی برای بهبود رتبه سایت در گوگل وجود دارد که استفاده از انکر تکست توصیفی یا کلیدواژه ها به عنوان لینک، یکی از مهم‌ترین موارد به حساب می‌آیند. این شیوه لینک‌دهی، تجربه کاربری بهتری را به ارمغان آورده و از روی همین کلمات، به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کند تا در مورد محتوای لینک مقصد، اطلاعات خوبی را به دست آورند؛ به همین جهت، از دیدگاه گوگل یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود.

حالا که متوجه شدید انکر تکست چیست و چرا اهمیت دارد، شاید بد نباشد که یک مثال دیگر برای شما بزنیم؛ مثلا وقتی در مقاله خود، از انکر تکست «بهترین پیتزا» استفاده می‌کنید، به گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌فهمانید که این لینک قرار است کاربران را به صفحه‌ای هدایت کند که در آن، در مورد بهترین پیتزا صحبت خواهد شد. این در حالی ا‌ست که عبارت‌های کلی مانند اینجا کلیک کنید، اینجا، این لینک و … هیچ معنای دقیق و مشخصی نداشته و یک سیگنال مثبت برای موتورهای جستجو به حساب نمی‌آیند.

با انواع انکر تکست آشنا شوید

با انواع انکر تکست آشنا شوید

انکر تکست ها انواع بسیار مختلفی دارند؛ در ادامه، 8 مورد مرسوم از این لینک‌ها که می‌توان از آنها روی سایت استفاده کرد را معرفی می‌کنیم.

انکر تکست برند (Branded Anchor Text)

در این حالت، لینک فقط روی نام برند مانند «سرو مارکتینگ» قرار می‌گیرد. این حالت بیشتر مناسب زمانی است که مستقیما بخواهید به یک منبع یا یک سایت اشاره کنید.

انکر تکست برند + کلیدواژه اصلی

در این حالت، لینک شما شامل نام برند به همراه کلیدواژه یا اطلاعات اضافی دیگر خواهد شد؛ مانند «خدمات تولید محتوا سرو مارکتینگ» که می‌تواند در هر جایی از آن استفاده شود.

انر تکست کلیدواژه اصلی یا مطابقت کامل (Exact Match Anchor Text)

یکی دیگر از انواع انکر تکست که روی سئو سایت هم تاثیر زیادی می‌گذارد، Exact Match است. در این حالت، لینک را باید روی کلیدواژه‌ای قرار دهید که آن صفحه دقیقا در مورد همان موضوع است. برای مثال، «سئو سایت» می‌تواند یک انکر تکست با کلمه کلیدی اصلی با لینک به همان صفحه باشد.

انکر تکست کلیدواژه اصلی با کلمات دیگر یا مطابقت جزئی (Partial Match Keywords Anchor Text)

این مدل در مقایسه با چیزی که بالاتر بیان کردیم، یک اختلاف کوچک دارد و آن، اطلاعات یا کلمات اضافه‌ای هستند که موقع لینک دادن، کنار کلمه کلیدی اصلی قرار می‌گیرند؛ مانند «استراتژی هایی برای سئو سایت».

انکر تکست کلیدواژه های مرتبط (Related Keywords Anchor Text)

این شیوه از لینک سازی دقیقا مشابه با مورد قبلی است، با این تفاوت که در آن، از کلیدواژه اصلی استفاده نمی‌شود. مثلا از انکر تکست «بلندترین برج های تهران» می‌توانیم برای لینک دادن به صفحه مربوط به برج میلاد استفاده کنیم.

انکر تکست بدون متن یا برهنه (Naked Link Anchor Text)

در اینجا، خبری از کلیدواژه یا کلمات خاص نبوده و آدرس url یک صفحه بدون چیزهای اضافی داخل متن قرار می‌گیرد. نمونه این لینک‌ها را در انتهای مقاله‌ها یا صفحه‌های مختلف به عنوان لینک ارجاع می‌توان پیدا کرد. البته، در پایین می‌توانید یک مثال دقیق را هم مشاهده کنید:

https://sarvmarketing.com/

انکر تکست عمومی (Generic Anchor Text)

در این نوع از انکر تکست، از هیچ کلیدواژه مشخصی استفاده نمی‌شود و کاربران برای فهمیدن محتوای صفحه مقصد باید اطلاعاتی که اطراف لینک قرار می‌گیرد را مطالعه کنند. استفاده از عبارت‌هایی مانند «اطلاعات بیشتر» یا «اینجا کلیک کنید» از نمونه‌های پرکاربرد هستند.

انکر تکست تصاویر (Images Anchor Text)

وقتی که لینک روی یک عکس قرار می‌گیرد، متن جایگزین (alt text) آن نقش یک انکر تکست را ایفا خواهد کرد. در نتیجه، حتی اگر خود عکس هم بارگذاری نشود، همچنان کاربران امکان کلیک کردن بر روی آن را خواهند داشت.

بهینه سازی انکر تکست

بهینه سازی انکر تکست

حالا که با انواع انکر تکست آشنا شدید، بهتر است کمی هم در مورد بهترین شیوه‌ها برای بهینه سازی انکر تکست ها برای سئو و رسیدن به رتبه‌های بالا در صفحه نتایج جستجو نیز صحبت کنیم.

به صورت خلاصه، یک انکر تکست سئو شده باید ویژگی‌های زیر را داشته باشید:

  • خلاصه بودن
  • مرتبط بودن با صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهید
  • عدم استفاده بیش از حد کلیدواژه‌ها

در ادامه، برخی از قوانین اصلی و مهمی که هنگام لینک سازی باید به آنها توجه داشت را بیان خواهیم کرد:

استفاده از انکر تکست های مرتبط

استفاده از Anchor Text مرتبط به گوگل کمک می‌کند تا ساختار سایت شما را بهتر بشناسد و این یعنی لینک سازی درست، به افزایش رتبه سایت کمک به‌سزایی خواهد کرد. افزون بر این، استفاده از عبارت‌های مرتبط، برای کاربران هم طبیعی‌تر به نظر رسیده و نرخ کلیک افزایش پیدا می‌کند.

موقع قرار دادن لینک‌ها، حتما سراغ کلماتی بروید که به طبیعی‌ترین حالت ممکن بوده و مخاطب را برای کلیک کردن، ترغیب کنند.

بهینه سازی بیش از حد انکر تکست ها ممنوع!

اگرچه استفاده از انکر تکست ها در تولید محتوا می‌توانند کلیدی برای افزایش رتبه به حساب بیایند، ولی نباید فراموش کرد که بهینه سازی بیش از حد و استفاده از کلمات مرتبط متعدد در کنار یکدیگر، اثر منفی خواهند داشت. بهترین حالت برای قرار دادن لینک، 5 کلمه یا کمتر است. برای اینکه به بهترین نتیجه دست پیدا کنید، بهتر است چند مدل از انکر تکست ها را در صفحه بیاورید.

هنگام قرار دادن لینک‌ها، شاید بهتر باشد که این دو سوال را از خود بپرسید:

  • ساده‌ترین و در عین حال بهترین روش برای توضیح دادن صفحه مقصد چیست؟
  • آیا کاربران با دیدن لینک من، برای کلیک کردن بر روی آن و مشاهده صفحه مقصد، ترغیب خواهند شد؟

در اینجا یک خط قرمز را همیشه مد نظر قرار دهید: استفاده از هر موقعیت برای لینک‌دهی و قرار دادن انکر تکست های فراوان داخل یک صفحه، باعث می‌شوند که گوگل و سایر موتورهای جستجو، سایت شما و محتوای صفحات آن را اسپم در نظر بگیرند. با این تفاسیر، «به اندازه» و البته «درست» لینک های خود را قرار دهید.

توجه به نوشته های اطراف لینک ها

برای اینکه اثر استفاده از انکر تکست ها در مطالب به بیشترین حالت برسد، بهتر است به محتوای اطراف انکر تکست خود نیز توجه داشته باشید. عبارت‌های قبل و بعد از یک لینک، علاوه بر ارسال سیگنال‌های محتوایی به گوگل برای درک بهتر محتوای صفحه، کاربران را نیز با هدف شما از قرار دادن لینک صفحات دیگر، بیشتر آشنا خواهد کرد. این بدان خاطر است که کاربران به محض مشاهده یک لینک، روی آن کلیک نمی‌کنند؛ بلکه سعی می‌کنند آن پاراگراف یا حداقل جمله که انکر تکست در میان آن قرار گرفته را مطالعه کرده و سپس برای باز کردن لینک، تصمیم خواهند گرفت. گوگل نیز دقیقا همین کار را در مورد لینک‌های داخل سایت انجام می‌دهد.

سخن پایانی

انکر تکست ها تنها یکی از اصول اولیه و پایه‌ای در دنیای SEO هستند که توجه به آنها می‌تواند اعتماد کاربران و البته گوگل به وب‌سایت شما را چند برابر کند. فراموش نکنید که در به‌روزرسانی‌های اخیر الگوریتم های گوگل، در کنار طراحی سایت و سرعت آن، این موتور جستجو به ساختار سایت شما نیز توجه زیادی داشته و به همین دلیل، استفاده درست از انکر تکست ها می‌تواند رتبه سایت شما را تا قابل توجهی تغییر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *